Oğuz Murat Aci’nin ailesinden Eylem Tok ve Timur Cihantimur yorumu: Oğluma gidip müjdemi vereceğim

İstanbul’da 1 Mart’ta ehliyetsiz kullandığı araçla Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden 17 yaşındaki Timur Cihantimur ile annesi yazar Eylem Tok, kaçtıkları ABD’de Türkiye’nin iade talebi üzerine 106 gün sonra yakalanmalarının ardından Boston Federal Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkeme, kaçma riski bulunduğu gerekçesiyle Cihantimur ve annesi Eylem Tok’un tutuklanmasına hükmetti. Cihantimur ve Eylem Tok’un tutukluluklarının gözden geçirileceği duruşmanın 18 Haziran Salı günü Boston’daki John Joseph Moakley Adliyesi’nde yapılacağı belirtildi.

Cihantimur’un “taksirle öldürme ve yaralama”, 44 yaşındaki annesi Eylem Tok’un ise “suçluyu koruma” suçundan Türkiye’ye iadesi isteniyor.

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un yakalanma haberini aldıktan sonra CNN TÜRK’e konuşan baba Özer Aci şunları söyledi:

115 gün geçti bu 116 gün. Yüreğimize biraz su serpildi. Tek değiliz yalnız değiliz. Bir sürü bizi seven insanımızla beraberiz. ABD’de aile dostlarımız var yakinen takip ediyoruz. Benim için iade önemli değil. Yargılansın, adalet yerini bulsun. Şu an 3 gündür içerdeler o bile beni mutlu etti. Mücadelemizin başı. Oğluma gidip müjdemi vereceğim. Oğlum ben bunları tutuklattım diyebileceğim. İster orada ister burada tutuklansın. Ben yöneticilerime güvendim o da güvensin.

Para nedir ki önemli olan manevi güç. Gerekirse oraya atlayıp gideceğim. Dünyayı dar edeceğim dedi. Dünya küçük. Tutuklandıklarını 18’inde yargılanacaklarını söyledi. İlk yargılama Salı günü saat 18:00’de.

Anne Pervin Aci ise gözyaşları içinde şöyle konuştu:

Büyük bir yük kalktı üzerimden. Akşam hiç uyumadık. Herkes bize akın etti. Benimle ağladınız, teşekkür ediyorum. İlk geceyi hatırladım Cuma günü vefat etmişti Cuma günü tutuklandılar. Senin oğlun farklı mıydı neden benim oğluma yardım etmedin. Benim oğlum o an yaşıyormuş. Tutsaydı elini. Saçını okşasaydın, hastaneye beraber gitseydi. 5 tane çocuk aşağı düşmüş. Biri demiş çıkamıyorum yardım et. Demiş ki ayaklarıma diken batar. 5 ana ne yapsın. Yandı içimiz, kavruldu. Torunuma sünnet yaptırdık, içimiz yanıyor.

‘Baba olmak çok güzel bir şey’ demişti ilk baba olduğunda. Doyamadı benim çocuğum. Onların çıkmamasını istiyorum.

NE OLMUŞTU?

Eyüpsultan’da 1 Mart 2024 tarihinde saat 23.50 sıralarında 17 yaşındaki Timur Cihantimur’un seyir halindeyken yol kenarında arıza nedeniyle park halinde bulunan 3 adet ATV tipi araca çarpması sonucunda Oğuz Murat Acı hayatını kaybetmiş, birden fazla kişi yaralanmıştı. Kaza sonrasında ehliyetsiz sürücü Timur Cihantimur, annesi yazar Eylem Tok tarafından önce Mısır’a ardından da ABD’ye kaçırılmıştı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 Mart 2024 tarihinde saat 03.50 sıralarında İstanbul Havalimanından Mısır’a gittikleri tespit edilen anne Eylem Tok hakkında “Suçluyu kayırma” suçundan ve oğlu Timur Cihantimur hakkında “Bir kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan yakalama kararı çıkarmıştı.

Cihantimur ve Eylem Tok, dün ABD’nin Boston kentinde polis tarafından gerçekleştirilen operasyonla yakalanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x