Sonunda Mercedes başardı; tek şarjla 1000 km’den fazla menzil sunan elektrikli otomobil

Bu başarı, sürdürülebilir mobilite ve yüksek verimlilik konusundaki yenilikçi yaklaşımların bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

İki yıl önce Mercedes tarafından tanıtılan Vision EQXX konsepti, aradan geçen zaman içinde menziliyle ilgili övünç dolu açıklamalarla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. EQXX, tek bir şarjla 1000 kilometreden fazla mesafe kat etme başarısını sadece bir kez değil, iki kez gösterdi.

Aslında, şimdi bu üçüncü kez. Mercedes, piyasaya sürülmeyecek ve satılmayacak bir aracın menzilini sürekli olarak ön plana çıkarıyor ve umarız ki gelecekte ulaşılacak 1000 km+ menzillere sahip elektrikli araçların müjdesini veriyor.

Bu sefer EQXX, Riyad’dan Dubai’ye, tam olarak 1010 kilometrelik bir mesafeyi – tahmin ettiğiniz üzere – tek bir şarjla kat etti. Araba, “7.4 kWh/100km (8.4mi/kWh) ile öncü enerji verimliliğini” gösterdiğini belirten resmi basın açıklamasıyla dikkat çekiyor. Mercedes‘e göre, “hatta Arabistan Çölü bile enerji verimliliğinin önünde bir engel değil”.

Sonunda Mercedes başardı; tek şarjla 1000 km’den fazla menzil sunan elektrikli otomobil

Rota profili, yoğun şehir sokaklarını ve açık çölü kapsıyor, hava sıcaklıkları 34°C’ye kadar çıkabiliyor. Yine de EQXX, kendi önceki en iyi performansını “önemli ölçüde aşmayı” başardı. Tabii ki, bunu duyduğumuza sevindik, ama buradaki asıl amaç nedir diye düşünmeden edemiyoruz. Mercedes, bu üçüncü yolculuğun amacının “tüm alanlarda verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve aşırı çöl koşulları altında sistem performansını incelemek” olduğunu söylüyor. Bu güzel ve hoş ama, yine de bu, piyasaya sürülmeden önce test edilen gerçek bir üretim modeli değil, bir konsept araba. Ne olursa olsun, EQXX’in “çok kaynaklı ısı pompasının” daha geliştirilmiş bir versiyonu Concept CLA Class’a entegre edilmiş. Kim bilir, belki birkaç yıl içinde gerçek bir arabada yerini alır.

EQXX ayrıca bir güneş paneli çatıya sahip ve Riyad’dan Dubai’ye 14 saat 42 dakika süren yolculuğu boyunca 1.8 kWh güneş enerjisi toplayarak menziline 24 km ekledi. Bu, güneş paneli çatıların ne kadar faydalı olduğu konusundaki tartışmaları muhtemelen sonlandırır, değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x